Mobirise

Türkiye’nin Lider Firmaları Malezya’da!

Bilkent CYBERPARK ve ODTÜ Teknokent işbirliği ve Ekonomi Bakanlığı desteği ile düzenlenen Türkiye-Malezya İş Forumu, 17-18 Ağustos 2016 tarihlerinde Kuala Lumpur’da Türk ve Malezyalı firmaların yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Türkiye’nin önde gelen iki teknokenti CYBERPARK ve ODTÜ Teknokent; bünyelerinde yerleşik, ‘Savunma” ve “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar için güçlerini birleştirerek Malezya’da bir Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirdiler.

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nca öncelikli ülkeler listesinde bulunan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen etkinlikte, Türk firmalar, özellikle siber güvenlik, telekom, büyük veri uygulamaları, e-devlet çözümleri, makinalar arası iletişim (m2m) çözümleri ile birlikte savunma sanayii çözümleri gibi alanlarda Malezyalı şirketler ile birebir görüşmeler yaptılar.

ASELSAN, HAVELSAN, ARGELA, STM, ASPİLSAN gibi savunma ve ICTERRA, BAŞARSOFT, DARKBLUE, BİLİŞİM A.Ş, C.B.K. SOFT, İNOSAS, OMEGABIGDATA, ADMONGREL ve DİRİSOFT gibi bilişim alanında lider toplam 14 Türk firmasının katıldığı heyete, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ve T.C Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre eşlik ederek açılış konuşmalarını yaptılar.

T.C. Kuala Lumpur Büyükelçisi Başak Türkoğlu ve Ticaret Başmüşaviri Refik Özgür’ün katıldığı forumda, Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Odası (MICCI) Başkanı Datuk Wira Jalilah Baba ve Malezya Dijital Ekonomi Kurumu (MDEC) Başkanı Dato’ Ng Wan Peng de söz aldılar.

Ekonomi Bakanlığı’nın ihracat odakları destekleri kapsamında, Türk firmaların uluslararası alanda rekabet edebilirliğini güçlendirmek amacıyla önemli katkı sağladığı Ticaret Heyeti Programı sonrasında firmalar şimdiden ikinci tur görüşmeler için sözleştiler.