FAALİYETLERİMİZ
İngiltere Çıkarması!
Bilkent CYBERPARK, Ekonomi Bakanlığı’nın Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Tebliği  kapsamında ve QEC organizatörlüğünde,Türkiye - İngiltere Ticaret Heyeti gerçekleştirdi. Etkinliğe, Türkiye bilişim ekosisteminden 6Kare, Haritaevi, İnosas, Pegasus, OBSS, Solid-ICT, Agem, Miron, Seozeo ve Softtech olmak üzere toplamda 10 firma katılım sağladı.

Ekonomi Bakanlığı’nın 2016-2017 Dönemi Öncelikli Ülkeler listesinde bulunan İngiltere’nin başkenti Londra’da  gerçekleştirilen London Tech Week 2017’nin resmi etkinliklerinden biri olan İngiltere Türkiye İş Forumu, Londra Ticaret Müşaviri Süleyman Aytuğ Göksu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Etkinliğin ilk gününde 10 katılımcı firma, İngiliz potansiyel partnerleriyle toplamda 100’ün üzerinde birebir görüşmeler yaparak, yazılım ve donanım ihracı konusunda temaslarda bulundu.

İngiltere’nin özellikle kurumsal yazılımlar, büyük veri uygulamaları, e-devlet çözümleri, makineler arası iletişim çözümleri gibi alanlarda eksiklerini analiz eden firmalar, bu başlıklarda İngiliz partnerleriyle birlikte çalışma olanaklarını E&Y, Barclays, Leonardo gibi büyük oyuncaların da yer aldığı etkinlikte değerlendirdi.

Etkinliğin ikinci gününde katılımcı firmalar, global bir muhasebe ve hukuk firması olan Alliott Group tarafından İngiltere’de iş kurma süreçlerinin anlatıldığı seminere katılım sağladı. Ardından London Tech Week 2017 IOT Summit’e katılan firmalar, nesnelerin interneti üzerine çalışan Avrupalı teknoloji firmaları ve ürünlerini yakından tanıma fırsatı buldu.
ICT Cluster Days Devops Etkinliği ile Başladı
Bilkent CYBERPARK bünyesinde kurulan ve Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Bil - Tel Kümesi faaliyetlerine son sürat devam ediyor. Bu yıl üye sayısını da arttırarak 37 firmaya ulaşan küme,  gerçekleştirdiği uluslararası heyet organizasyonların yanı sıra “ICT CLUSTER DAYS” adı altında da çeşitli konularda ilgi çekici etkinliklere imza atıyor.
 22 Haziran 2017 Perşembe günü sektörün önde gelen dinamik firmalarından OBSS Yazılım işbirliğiyle Bilkent CYBERPARK’ta gerçekleştirilen etkinlikte son dönemin en merak edilen ve gözde konu başlıklarından biri olan “DevOps” işlendi. Her biri alanında uzman olan 4 konuşmacıdan oluşan bir ekip katılımcılara “DevOps” ile ilgili merak edilen ve doğru bilinen yanlışları aktardı. DevOps kültürünün oluşturulması, şirket içi birimlerin birbirleriyle iş birliği ve iletişiminin arttırılması, DevOps süreçleri ve süreçte kullanılması faydalı olacak ürünlerin ele alındığı sunumlar katılımcılar tarafından ilgi ile takip edildi.
“ICT CLUSTER DAYS” ilerleyen günlerde de merak uyandıran konularda katılımcılarına aydınlatıcı etkinlikler düzenlemeye devam edecek.
İhracat Networking Toplantısı CYBERPARK’ta Gerçekleşti!

Bilkent CYBERPARK BT İhracat Grubu iş birliğinde ‘İhracat Networking Toplantısı" 21 Şubat 2017 Salı günü Dr. Fikret Yücel Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin açılış konuşmasıyla başlayıp sırasıyla ODTÜ Teknokent Direktörü Tolga Özpolat , Telenity CEO’su  İlhan Bağören , BT İhracat Grubu Kurucusu Mustafa Kuğu ve Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl konuşmalarıyla devam etti.  Sektör paydaşlarının bir araya gelerek hem networking imkanı bulduğu hem de uluslararası deneyimlerini paylaştığı etkinlikte, Bilişim ve Telekomünikasyon firmalarının etkinliğe ilgisi yüksekti.
Cyberpark BİL-TEL Kümesi Türk Cumhuriyetleri Pazarına Adım Attı
2014 yılı başında Bilkent Cyberpark’ta 26 firma ile kurulan Cyberpark Bilişim ve Telekomünikasyon (BİL-TEL) Kümesi, Orta Doğu’nun kalbi Dubai’de yapılan GITEX 2014 Fuarı’na katıldıktan sonra bu defa da Türk Cumhuriyetleri’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nde (BİT) en büyüğü olarak bilinen BAKUTEL 2014 Fuarı’ndaydı.
 
Dolu dolu bir ticaret heyeti gerçekleştiren Cyberpark BİL-TEL Kümesi, Bakü programının ilk gününde T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’ni ziyaret etti. Bakü Baş Müşaviri Hüseyin Necip Yavuz ve Bakü Müşaviri Cengiz Türkay tarafından ağırlanan heyet, Bakü programına faydalı bilgilerle başladı. İlerleyen günlerde BAKUTEL 2014 Fuarı’nda ikili görüşmeler yapan Cyberpark BİL-TEL Kümesi firmaları, Ericsson Bölge Müdürü Oğuz Pardun tarafından ağırlandı. Azerbaycan’daki Bilişim sektörü ile ilgili bilgiler alan firmalar programa Azerbaycan-Türkiye Yüksek Teknolojiler Forumu’na katılım sağlayarak devam etti.
 
Heyetin son günü de iki ülkenin iş adamları derneklerini ziyaretlerle başladı. Ziyaretlerin ilk durağı Azerbaycan Türk Sanayici ve İşadamları Beynelhalk Cemiyeti (TÜSİAB) oldu. TÜSİAB yöneticileri ve üyeleri tarafından ağırlanan Cyberpark BİL-TEL Kümesi firmaları sektöre özgü bilgiler alarak TÜSİAB üyeleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Heyetin son durağı ise Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği (ATİB)’ydi. Cyberpark BİL-TEL Kümesi, ATİB yetkilileri ve Azerbaycan’da faaliyet gösteren farklı firmaların yöneticileri ile görüşme fırsatı bularak Ankara’ya döndü.
 
Cyberpark BİL-TEL Kümesi 4 günlük ziyareti boyunca Azerbaycan’ın telekom sektörü devleri olan Azercell, Nar Mobile ve Bakcell başta olmak üzere pek çok yerli ve yabancı firma ile yakın temaslarda bulundu. Katılımcı firmalar, ortak dil ve kültür avantajını da göz önünde bulundurarak Azerbaycan pazarında Türk firmaların büyük şansı olduğunu belirttiler. 

Cyberpark BİL-TEL Kümesi GITEX 2014 Fuarına Çıkartma Yaptı
Bilkent Cyberpark’ın çiçeği burnunda Bilişim ve Telekomünikasyon (BİL-TEL) Kümesi 12-16 Ekim 2014 tarihlerinde Dubai’de gerçekleşen GITEX 2014 Teknoloji Haftasına 14 firma ile katıldı.
Cyberpark BİL-TEL Kümesi; Her yıl Ekim ayında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin Dubai Emirliğinde gerçekleştirilen Orta Doğu’nun en büyük Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) Fuarı olan ve geçtiğimiz yıl 4000’e yakın stant ve 140.000 üzerine ziyaretçi katılımı ile gerçekleşen GITEX’e 14 Cyberpark firması ile birlikte T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan Muhammed Emin TORUNOĞLU, Bilkent Cyberpark yönetiminden Faruk İNALTEKİN ve Merve AKDAĞ eşlik etti.
Fuar boyunca Cloud Confex, Big Data ve Digital Strategies gibi konularda dünya çapında profesyonellerin konuşmacı olduğu konferans, forum ve networking etkinliklerine katılan ve iş ağları kuran BİL-TEL Kümesi firmaları,  ziyaret ve B2B ikili görüşmeler de gerçekleştirerek satın almacı şirket, kurum ve kuruluşlarla çok sayıda görüşme yaptı.
Temaslarına Dubai ve BAE’nin BİT sektöründe en gelişmiş serbest bölgesi Dubai Internet City (DIC) ziyareti ile devam eden Cyberpark BİL-TEL Kümesi, Dubai Ticaret Ataşesi Serdar KUMBARACI’yı da makamında ziyaret ederek pazar ile ilgili bilgi ve stratejiler edindi.
 
Ethio-Turkish Business Forum Etiyopya’da Büyük Bir Başarıyla Gerçekleşti!
Türkiye’nin önde gelen teknoparklarından Bilkent CYBERPARK, uluslararası arenada başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bilkent CYBERPARK’ın yaklaşık bir yıldır yakından takip ettiği Etiyopya’da 9 -10 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Ethio-Turkish Business Forum “ICT and Defense”, Türk ve Etiyopyalı birçok firma, kurum ve kuruluşu bir araya getirdi. 
 
Açılışını Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Canan Çakmakcı, T.C. Ekonomi Bakanlığı Addis Ababa Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Zülfikar Kılıç, Etiyopya Sektörler Birliği (ECSA) Başkanı GebreHiwot G. Egziabher, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Etiyopya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Peter Gatkuoth Gey’in yaptığı İş Forumuna ülke çapında büyük ilgi gösterildi
Türkiye’den aralarında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Türk Eximbank gibi kamu kurumları ile bilişim ve savunma alanlarda faaliyet gösteren birçok firma temsilcisinin yer aldığı 40 kişilik heyet Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da  oldukça başarılı temaslarda bulundu. Sheraton Otel’de gerçekleştirilen İş Forumu boyunca Türk firmalar bilişim ve savunma sektörleri başta olmak üzere pek çok Etiyopyalı firma, kurum ve kuruluşla görüştü. Etiyopya Savunma Bakanlığı, İstihbarat Başkanlığı, Ethio Telecom, METEC ve başlıca bankalar temas kurulan kurum ve kuruluşlardan bazıları oldu. Sivil projeler için otelde düzenlenen birebir görüşmelerin yanı sıra, savunma sanayi kuruluşları Savunma Bakanlığı ve İstihbarat Başkanlığı gibi ilgili kurumları yerinde ziyaret ederek kendilerini ve projelerini tanıtma, kurumların ise bu doğrultudaki ihtiyaçlarını dinleme imkanı buldular.
Bilkent Cyberpark Uluslararası Alanda Hız Kesmiyor!
Almanya'nın Hannover kentinde her yıl düzenlenen ve bilişim sektöründe Dünya’nın en büyük fuarı olarak kabul edilen Uluslararası CeBIT Bilişim Fuarı’na Bilkent Cyberpark Bilişim  ve Telekomünikasyon ( BİL-TEL) Kümesi 8 firmasıyla  katılım sağladı. Nesnelerin İnterneti, Bulut Bilişim Büyük Veri gibi  konularda yüzlerce konferans ve panelin düzenlendiği fuarda, son teknolojileri ve yenilikleri takip etme şansı bulan BİL-TEL Kümesi firmaları, B2B ikili görüşmeler yaparken birçok şirket, kurum ve kuruluşa ziyaret gerçekleştirdi. 
 
Hannover'de 5 gün süren temasları boyunca önemli kontaklarla görüşme imkanı bulan BİL-TEL  Kümesi firmaları ilk olarak Hannover Ticaret Ateşesi M. Kudret Ceran’ı ziyaret etti. Ceran, CeBIT  Fuarı’nın en önemli konularından biri olan ve bilgi teknolojileriyle akıllı üretimi destekleyen Endustri 4.0’ın Almanya nezdineki önemi hakkında küme firmalarına bilgi verdi ve bu konuda Türk-Alman iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
 
Fuarın 3. Günü Almanya’da büyük başarılara imza atan Prof.Dr. Kemal ÇEVİK’in Bielefeld’te bulunan SC Electronic isimli firmasına ziyaret gerçekleştirildi. Tüm gün süren tesis ziyareti kapsamında küme firmaları önemli kazanımlar edindi.
 
Temaslarına Hannover Sanayi ve Ticaret Odası ve Hannover Avrupalı Türk İş Adamları Birliği’ni de ziyaret ederek devam eden katılımcılar Almanya pazarının güncel durumu, potansiyel iş birlikleri gibi konularda kritik  bilgiler edinirken, küme firmaları da uluslararası bağlantı sağlayacak kurumlara kendilerini tanıtma imkanı buldu.